Eskişehir, Otizm Eğitimi, Zihin Engelliler Eğitimi
01

HİZMETLERİMİZneler yaparız?

Rett Sendromu Eğitimi

Rett Sendromu Eğitimi

Rett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklar arasında değerlendirilen beyinsel gelişim bozukluklarından biridir. Rett sendromu hakkında daha detaylı bilgiyi ulaşmak içinse Rett sendromu nedir isimli konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bugün sizlere Rett sendromunun tanımından ziyade tedavisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Bu konuda internette derin bir araştırma yaptık ve edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Rett Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?


Rett sendromunun tedavisi için bozukluğun ilk olarak tanımlandığı günden bu yana yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Gerek fareler üzerinden yapılan testler gerekse de diğer testler sonucunda umut verici sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak bu umut verici sonuçlara rağmen şuan için Rett sendromunun tedavisi mümkün değildir. Yani bu bozukluğun şuanda tamamen ortadan kaldırılabilmesi için bir çare bulunamamıştır. Buna rağmen bireylerin yaşam koşullarını daha kaliteli hale getirmek için birtakım tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar hastalığı ortadan kaldırmak yerine bireyin bu şekilde yaşama adapte olması için yapılmaktadır. Uygulanan bu tedavi uygulamalarının her bireye göre farklı şekilde hazırlandığını da belirtelim. Zira bozukluğa sahip bireylerin tamamında aynı şeylerin sorun oluşturduğunu söyleyemeyiz. Bundan dolayı da bireylerde görülen belirtilere ve belirtilerin zararlarını azaltma amacına riayet ederek farklı tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Dilerseniz genel olarak yapılan tedavi uygumaları nelermiş hep beraber bakalım.

Beslenme Tedavisi: Rett sendromu bulunan bireylerde beslenme konusunda bazı sorular yaşayabilmektedir. Çünkü bozukluğa neden olan gen MECP2, vücuda protein sağlama görevine sahiptir. Ancak bu gende mutasyon gerçekleştiği bireylerin beslenmeye çok dikkat edilmesi gereklidir. Gerek kilollarını korumak için gerekse de günlük yaşamlarına daha kaliteli devam edebilmeleri için Rett sendromu bulunan bireylere özel kalorili diyetler hazırlanmaktadır. Bu konuda hakkında sizlere önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

İlaç Tedavisi: Rett sendromunu ortadan kaldırabilecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak bozukluktan dolayı vücutta oluşan nöbetler ve kasılmalar gibi rahatsız edici şeyleri ortadan kaldırmak için doktor eşliğinde ilaç kullanılmaktadır.

Fizik Tedavi: Bireylerin kendi başlarına dengeli bir şekilde hareket etmesini güçlendirmek amacıyla zaman zaman fizik tedaviye başvurulmaktadır.

Alternatif-Tamamlayıcı Terapi Tedavisi: Bireylerin yaşamlarına katkı sağlayabilecek her türlü terapi çeşidini bu kategori içerisinde değerlendirebiliriz. Hayvanlarla terapi, su ile terapi, işitsel işleme çalışmaları, müzik terapisi ve yoga bir terapi türleri zaman zaman Rett sendromu bulunan bireylere uygulanmaktadır.

Rett sendromunun tedavisi yukarıda da yazdığımız gibi şuan için mümkün değildir. Ancak uzmanlar eşliğinde Rett sendromunun etkilerini azaltmak ve bireyin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yukarıda yazdığımız tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

Eğitim Çocuğu Sevmekle Başlar. M. Kemal Atatürk